Zklidnění mysli i odpočinek pro svaly


Levandule je charakteristická nejen svým vzhledem, ale také svou vůní. Její vůně si nejde splést s žádnou jinou. Je opravdu velice výrazná a zklidňující. Používá se jako prostředek k uklidnění při stresu nebo při panice. Má blahodárný vliv na psychický stav člověka. Stačí ji chvilku čichat a opravdu dokáže uklidnit. Levanduli k tomuto účelu můžete koupit například ve formě sáčků s levandulovými květy. Květy se nasuší a vloží nejlépe do látkového sáčku, ze kterého se vůně postupně uvolňuje. Díky své intenzivní vůni se tyto sáčky používají i do šatních skříní, protože odpuzují šatní moly, kteří vám dokážou zdevastovat šatník.

levandulové pole

Levandule se pěstuje ve velkém i v Olomouckém kraji, kde je dnes již proslulý levandulový statek. I odsud si můžete odvézt spoustu sušené levandule, která se dá pít jako levandulový čaj. Ten se doporučuje pít při psychickém vypětí i jako čaj na spaní. Levandule se dá použít jako obklad na bolavé svaly a když si ji nasypete do koupele, uvidíte jak se uvolňuje celé vaše tělo.

Květy levandule vypadají velice hezky i na zákuscích a přidávají se do různých receptů. Výrobky krásně voní a i dobře chutnají. Levanduli můžete potkat i v kávě, dohromady s kávovou vůní a chutí tvoří velmi zajímavou kombinaci. Dopřejte si relaxaci s levandulí. Rozhodně toho nebudete litovat. V podobě čaje ji nejvíce doporučujeme v dlouhých sychravých večerech, protože podporuje i trávení a urychlí vaše uzdravování například při zánětech horních dýchacích cest.

levandulová limonáda

Co si z ní vyrobit doma?
Pokud si vyrábíte třeba domácí kosmetiku, oceníte její desinfekční a protizánětlivé účinky. Levandule je zkrátka takový malý velký zázrak, který si rozhodně zaslouží pobývat i ve vaší domácnosti. A pokud by vám náhodou nechutnala, vypadá skvěle jako květina v kterékoliv zahradě. I té vaší bude rozhodně slušet.