Inkoustová tiskárna – péče o inkoustové trysky

Inkoustová tiskárna – péče o inkoustové trysky

Inkoustové tiskárny jsou spolehlivé a cenově znatelně dostupnější než tiskárny laserové. Koupí inkoustové tiskárny určitě neprohloupíme. Je však třeba si uvědomit, že každé takové tiskárně bychom měli věnovat určitou péči. O automobil se přece staráme také. Budeme-li o tiskárnu správně pečovat, může nám sloužit dlouhé roky bez výdajů na opravy.

tiskarna

 

Co škodí naší tiskárně

 

Tisk v inkoustových tiskárnách funguje na principu trysek, které prudce vymršťují inkoust na papír. Při tomto procesu se často setkáme se zasycháním inkoustu v tiskové hlavě a s tím spojenou horší kvalitou tisku. Co proti tomu můžeme udělat? Tiskárnu zásadně neumisťujeme do blízkosti ústředního topení či jiného zdroje tepla. Další riziko hrozí, pokud používáme levné neoriginální náplně. Ty mají jiné složení než kvalitní inkousty od renomovaných výrobců a trysky ucpávají. Pokud jsme zvyklí si inkoust doplňovat sami doma, můžeme si způsobit vznik vzduchové bubliny v trysce a zařízení tím i nezvratně poškodit. Když jsme poté v situaci, kdy tiskárna má problém s tryskami, obvykle nás čeká návštěva servisu. A zde bohužel nebývá výjimkou, aby cena za opravu převýšila pořizovací cenu tiskárny. Navíc si cestami do servisu ukrajujeme drahocenný čas, který bychom raději strávili třeba s rodinou. Přitom existuje několik možností, jak se této nepříjemnosti ušetřit.

tiskarna2

Správná péče o tiskárnu

Pokud tiskárnu používáme pravidelně, ucpání trysek nám v zásadě nehrozí. Pokud však tiskneme pouze příležitostně, měli bychom dodržovat jednoduché doporučení. Zaschnutí trysek můžeme zabránit, pokud alespoň jednou za 14 dní tiskárnu zapneme. Současné modely jsou schopny automaticky spustit čištění. Rozhodně není na škodu, pokud zadáme tisk zkušební stránky. Zkontrolujeme tak současný stav zařízení. Určitě je lepší problémům předcházet, než pak složitě hledat záložní možnost tisku, například v nějakém copycentru.