Je domácí elektrocentrála, jako například elektrocentrála Honda, výhodná?

Dnes si naprostá většina z nás život bez elektřiny již ani nedokáže představit. Pohání prakticky všechny naše přístroje. A řekněme si na rovinu, kdo z nás by chtěl prožít léto bez lednice či mrazáku? Asi totiž není třeba říkat, že bez nich by se životnost potravin značně snížila.

Avšak tento pokrok má i svou stinnou stránku – za elektřinu se, stejně jako za vše ostatní, musí platit. A asi není nikdo, kdo by účty za elektřinu platil rád. Není tedy divu, že se lidé snaží nějakým způsobem ušetřit.

elektrina2

Tím nejběžnějším bývá omezení spotřeby proudu – například není nutné mít zapnutou celý den televizi jako zvukovou kulisu, případně koupě nejrůznějších úsporných spotřebičů. To však není vždy možné. Proto se hledá jiný způsob.

Někteří pak volí drastičtější metodu: kompletní nezávislost na klasických dodavatelích elektřiny. Kupují si vlastní elektrocentrály, jako je například elektrocentrála Honda. V naprosté většině případů se jedná o generátor, obvykle dieselový, který vyrábí elektrický proud.

Na první pohled to vypadá dobře – nebudeme již muset platit nikomu za to, že si od něj bereme elektřinu. Ovšem mnoho lidí zapomíná na to, že i pořízení a provoz generátoru něco stojí. Nejedná se rozhodně o levnou záležitost.

elektrikar1

Opomenout pak nesmíme ani palivo, které je nutné pravidelně doplňovat. A to také není nejlevnější – koneckonců víme, jak vysoké jsou ceny pohonných hmot. Pokud navíc máme velkou spotřebu, pak to může dělat nemalou částku.

Otázkou tedy je, zda tímto způsobem skutečně ušetříme peníze. To samozřejmě záleží případ od případu. Pokud však o tomto řešení uvažujete, je dobré si nejprve ujasnit, jak velkou spotřebu máte. Tento údaj najdete na každém vyúčtování. Následně si spočítejte, kolik by vás stálo palivo na pokrytí dané spotřeby, a přidejte cenu generátoru.

Jak vidíte, není to tak jednoduché. Avšak jen tak zjistíte, zda se vám skutečně vyplatí mít vlastní elektrocentrálu. Protože, co si budeme povídat, ušetřit peníze se vždy hodí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup