Proč děti nesmějí jezdit vepředu


Je jasné, že jízda automobilem má svá přísná pravidla. Některá jsou naprosto pochopitelná, jiná nikoliv, respektovat je však musíme všichni. A jedno z nich nám říká, že děti nesmí za žádných okolností jezdit na předním sedadle.

 

To se může mnoha lidem, zvláště těm ze starší generace, zdát divné. Koneckonců, jaký je rozdíl v tom, kde dítě sedí? Navíc jej můžeme lépe kontrolovat, pokud s ním jedeme sami. Většina rodičů navíc měla vypěstovaný reflex, kdy při prudkém zabrzdění dala ruku před svého potomka. Dnes však nic z toho neplatí, a to ani v případě, že by dítě sedělo na sedadle spolujezdce v dětské sedačce či na dětském sedáku.

 

dětská autosedačka

 

To má samozřejmě svůj důvod, a tím je bezpečnost našich potomků. Pokud totiž dojde k nárazu, bude dítě doslova vymrštěno předním sklem ven. Ano, existují bezpečnostní pásy a airbagy, avšak ty v tomto případě nebudou fungovat, neboť jsou koncipovány na velikost dospělého člověka. Rozhodně tedy neudrží malé dítě, neboť to z nich při nárazu může velmi snadno vyklouznout.

 

Dobrá, můžeme ale namítnout, že tento problém by vyřešila dětská sedačka. Pravdou však je, že nevyřešila. Je totiž koncipována tak, aby se zarazila o sedadlo před sebou. A vzhledem k tomu, že vepředu není nic než okno, je jasné, že náraz by rozhodně nedopadl dobře.

 

dopravní nehoda

 

Naše společnost jako taková jak pak nastavena tak, že děti považujeme za něco, co vyžaduje maximální ochranu. I proto jsou zločiny spáchané na dětech posuzovány mnohem přísněji s podstatně tvrdšími tresty, než ty samé spáchané na dospělém člověku.

 

Není tedy divu, že právě zákaz vození dětí na sedadle spolujezdce je nejen přísně kontrolován, ale také dodržován. Naprostá většina rodičů chápe, že dnes jsou auta silnější a rychlejší než kdy dříve, vyšší jsou také maximální povolené rychlosti. To také znamená větší nebezpečí úrazu v případě dopravní nehody, zvláště pak pro děti. A, jak už bylo řečeno, právě ty chceme chránit ze všeho nejvíce.