Život s penězi

Věčné téma domácnosti jsou finance. Řešení rodinného rozpočtu a tak dále. Ale proč jsou peníze pro nás tak důležité? Proč bez nich nemůžeme být? A proč je dobré si dělat nějakou finanční rezervu? 

Každý už určitě zažil řešení rodinného rozpočtu, kolik a za co utrácet. Nejčastěji se vždy když přijde výplata poplatí samozřejmě pohledávky. Jako je nájem, který je důležitý, protože kdyby jsme neplatily, mohlo by se stát, že zůstaneme bez střechy nad hlavou. Dále jsou různé poplatky za energii, vodu, placení paušálů a dalších věcí. Pak až nakonec po zaplacení všech důležitých pohledávek, je na řadě zboží. Jako je jídlo, drogérie, pokud potřebujeme zakoupit nějakou elektroniku a poslední je zábava. 

peníze

Spousta rodin s rozpočtem bojuje. Protože ceny stoupají, ne jenom energií, ale i potravin. Platy zůstávají zatím stejné jako do teď a  budete si muset nějak peníze rozdělit. Taky je dobré se pořádně podívat co vůbec nakupujeme, jestli je to opravdu nutné a nebo zda by to nešlo zakoupit ve stejné kvalitě, ale s jinou, levnější značkou. Protože pokud kupujete například 5 banánů, sníte jen dva a zbytek vám s černá a shnije, tak je musíte vyhodit. Což je plýtvání a na těch zbylých třech banánech co jste vyhodili, jste mohli něco málo ušetřit. Takže projít si nákupní seznam, určitě tam je spousta věcí, které ani nespotřebujete a kupujete jen tak že je zkusíte, ale někdy se k ním nedostanete a taky mají nějakou dobu záruky. Ušetřit se dá taky na elektrice. Naučte se v místnostech kde nejste zhasínat, pokud se nekoukáte na televizi tak proč jí mít puštěnou. Většinou se dá ušetřit i na nočním proudu. 

šetření

Peníze jsou důležité, bez nich by jsme neměli vůbec nic a proto je nutné stávat do práce a tam ty peníze vydělat. Pamatujte si, nikdy vám jen tak nespadnou do klína. Taky je dobré mít finanční rezervu. Pokud se vám něco pokazí, třeba lednice, pračka, sporák, nebo budete potřebovat nějakou práci řemeslníků tak je fajn mít něco naspořeno. Spousta lidí řeší takové věci půjčkami. Ano někdy to prostě nejde zaplatit vše ze své kapse, ale přeci se kolikrát najde většina lidí co tohle dokážou s naspořených peněz zaplatit. Protože umí společně s penězi hospodařit. To by jsme se měli učit už od prvního kapesného, co hned rozdáme za sladkosti. V tomhle by jsme své děti měli vést my rodiče. Proto s penězi zacházet opatrně a s rozumem.