Nezařazené

Jak se dá ušetřit na internetu.

Dejme tomu, že chcete ušetřit na internetu. Jednoduchá myšlenka může plodit pořádné ovoce, pokud máte dostatek píle a času a dokážete přemýšlet komplexněji. Uveďme si příklad.
online prodej
 
1)      Vaše každotýdenní náklady jsou zhruba 1000 korun – oblečení, zábava, jídlo. Nepočítáme zde nájem, energie a podobné věci, protože to by se nám to trochu zvýšilo. Ale dejme tomu, že každý týden utratíte 1000 korun (je to málo, ale dejme tomu). Tady opravdu patří nákup oblečení, nějaké to kino, diskotéka apod., jídlo, takeaway, pizza a další.
2)      Nyní si vezměte, kolik věcí nakupujete v kamenných obchodech. Spoustu, viďte? Dá se to vlastně vůbec nějak udělat, abyste platili méně a třeba na internetu? No samozřejmě, že ano! Spousta věcí se dá totiž koupit bez problému na internetu za ještě menší cenu, protože není třeba to nikde převážet do skladu a pak na prodejnu, není třeba to nikde skladovat dlouhou dobu (v případě jídla) a není třeba takové reklamy. No zkrátka je to levnější.
 e komerce
Nyní si rozebereme jenom to jídlo. Na internetu můžete koupit velké kvantity jídla za lepší cenu než v maloobchodech či velkoobchodech. Třeba kilo rýžových těstovin za nějakých 60 korun. Říkáte si:“ co to je za šmejd a podvod!!?“, ale přitom se jedná o normální jednoduché těstoviny. V obchodě zaplatíte klidně 30 korun za nějakých pár gramů, tradičně 400, někde i 300 gramů. A ve slevě nějakých 20 korun. To ale nevadí. Tady máte buď více za stejnou cenu, nebo více za ještě menší cenu. A jsou to naprosto stejné normální těstoviny. Taky je důležité zvážit nutriční hodnotu. Zatímco taková vajíčka z obchodu budou mít 0,0 nic, protože jsou pěstována v klecových velkochovech, kde se slepice žerou navzájem, ty z farmy budou mít alespoň 1,2, protože sice stále jsou to velkochovy, ale například s podestýlkou nebo volného výběhu. Zde neoceníme cenu, ale spíše kvalitu.
nákupní košík 
3)      Teď se podíváme, kolik bychom mohli ušetřit. Týdenní rozpočet „po staru“ byl 1000 korun. S internetem, s dodávkou zboží přímo od výrobců, farmářů nebo za pomoci různých slevových portálů, se dostaneme na částku 900 korun NEBO 1100 korun.
900 korun proto, protože pokud nakupujete chytře a levně, máte mnohem větší šance, než v kamenných obchodech – minimálně ušetříte čas za chození. A proč 1100? Protože sice nakoupíte o stovku více, ALE kvalita potravin bude někde úplně jinde a sice jste v krátkodobém horizontu „podražili“, v dlouhodobém se vám odmění vaše tělo. A to je taky způsob šetření.