Nezařazené

Jak vybrat správnou košili do obleku

Barevnou, vzorovanou či bílou?

Jde asi o první otázku, která vás v souvislosti s výběrem oblečení napadne. Přijde nám, že co se týče košilí, platí zde pravidla ještě striktnější než kde jinde. Přitom je důležité držet se několika základních pravidel:

·         Vybírejme podle obleku. Zdá se, že u toho černého můžeme sáhnout po košili jakékoli barvy, i v tom se ale můžeme snadno splést. Pozor na obleky s výrazným leskem! Pokud jste naopak vlastníky obleku modrého, či hnědého, nejlépe v nich budou vypadat košile neutrální barvy.
společenský oblek.jpg

·         Co se týče vzorů, buďme ještě obezřetnější. Rozhodně volme vzor jemný, velké květy se nehodí už ani na pláž, natož do obleku. Je poté důležité sladit košili jak s kravatou, tak s oblekem. Pokud si nejste jistí, zvolte kravatu jednobarevnou.

·         Obecně platí pravidlo u určitých událostí, na které bychom měli volit košili bílou, nebo v barvě bílé se blížící. A to například na svatbu formálnějšího typu nebo na pohřeb.

Dlouhý nebo krátký rukáv?

Pokud vybíráme košili do obleku, měli bychom mluvit vždy a pouze o košili s rukávem dlouhým. Dalším pravidlem také je, že by lem košile měl z obleku mírně vyčuhovat, čehož bychom s krátkým rukávem jen těžko docílili. Rukáv by měl sahat zhruba po první kloub mužova palce, tedy o cca jeden až jeden a půl centimetru přesahovat oblek.
muž s kšandami.jpg

Správná velikost a střih

Nejsme-li si jisti velikostí, rozhodně košili neobjednávejme přes internet. Aby košile sedla, musí sednout také všechny míry. Pro vyšší muže existují košile s prodlouženými rukávy – nebojte se si o ně říct. Také se již – stejně jako například u džínů – vyrábí košile zúžené, takzvané slim nebo slim-fit.

O délce rukávů jsme se již bavili, důležitá je ovšem také velikost límečku. Když jej zapneme na knoflíčky, měli bychom být schopni mezi šíji a košili pohodlně zastrčit dva prsty.

Vybírání košile není taková věda, je pouze důležité držet se určitých zásad. Tak rychle do obchodu.