Nezařazené

Samota je zlá, někdy smrtelná

Když přišel praotec Čech, se svou družinou, do těchto končin, podle pověsti se nestačil divit.Myslím, že by ten samý pocit zažil i dnes.

– Tenkrát se podivoval nad množstvím rozličných zvířat, která tuto zemi obývají.
– Dnes by byl u vytržení, kam se všechna poděla.

Myslím, že by šel o kousek dál v mylném domnění, že bude o pár kilometrů dál situace lepší. Jedním ze zmizelých obyvatel naší země je i medvěd hnědý.

Poslední pocta poslednímu medvědovi

Ten poslední, šumavský, se se světem rozloučil před sto padesáti lety, kdy se na něho zorganizoval hon. Vlastně na ni, protože se později ukázalo, že se jedná o patnáctiletou samici.

§ Aby byl boj opravdu úspěšný, vydalo se po jejích stopách sto dvacet dva honců a čtyřicet šest střelců.

§ Podařilo se a medvědice padla.

§ Na její počest se vybudovala na Jeleních Vrších Medvědí stezka, postavil se pomníček a medvědice stojí vycpaná v zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.

Někdy mi připadá lidské chování trochu zvláštní.Ale prý ji nechal hrabě Schwarzenberg zastřelit z lítosti, že nemůže (ta medvědice) najít partnera a také proto, aby neskonala na nějakou nemoc. Každý ať si názor udělá sám.
Na konci devadesátých let se uvažovalo o návratu tohoto sympatického huňáče do šumavských hvozdů.Návrh byl ale zamítnut.

Raději se vyhnout

Člověk se ale může dostat do oblasti, kde medvěd stále ještě hospodaří. Stačí navštívit nedaleké Vysoké Tatry.

1. V prvním případě je dobré si uvědomit, že medvědovi nejde v žádném případě o Vás, jako vybranou lahůdku. Má docela jiné chutě.
2. Sledujte stopy a pokud ty jeho uvidíte, zmizte.
3. Jestliže najdete zdechlinu, ztraťte se, patří jemu. Medvěd by si mohl myslet, že budete chtít hodovat s ním. V tomto případě nezná bratra.
4. Vydávejte nějaké zvuky. Ne, že by si měl medvěd myslet, že je Vás celý autobus a ze strachu utéct, ale má velice dobrý sluch a určitě po setkání s člověkem netouží.

Třeba ví proč.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup