Podmínky pro získání hypotéky

Sen o vlastním bydlení je v dnešní době jen těžko zrealizovatelný a bez pomoci banky zůstane mnohdy jen vaší fantazií. Není tomu tak dávno, kdy bylo možné čerpat 100% hypotéku. Takový úvěr měl férové podmínky a na hypotéku dosáhl vesměs každý. Dnešní doba je ovšem jiná a po novele zákona v roce 2018 se řada podmínek pro schválení hypotečního úvěru na bydlení zpřísnily.

mince a bankovky

Pravidelný měsíční příjem

Jako u jiných druhů úvěrových produktů, tak i v případě hypotečního úvěru musí žadatel doložit výši svých pravidelných příjmů. Na základě výpisu z účtu si banka může velmi snadno vytvořit obrázek, zda je žadatel schopen dostát svým závazkům, které by případně podpisem smlouvy k bance měl. Stručně řečeno, váš příjem musí být takový, aby pokryl veškeré životní potřeby a ještě zbylo dostatek na splácení úvěru. Přesná výše stanovená není, ta se odvíjí od celé řady faktorů, jako je výše hypotéky, úroková sazba nebo délka trvání. I nabídky jednotlivých bank se liší a jsou vždy do jisté míry individuální dle daného klienta.

puzzle dům

Poskytovatelé úvěrů se však řídí posledními doporučeními ze stran České národní banky, která doporučuje, aby měsíční splátky nepřesáhly polovinu čistého příjmu domácnosti. Naopak už se nepohlíží na poměr mezi výší hypotéky a výší měsíčního příjmu. Toto doporučení zrušila Česká národní banka po poslední novele zákona začátkem roku 2020.

Bonita žadatele

Dostanu hypotéku? Ptá se každý z nás sám sebe při cestě do banky. Jedním z důležitých vodítek pro banku je bonita žadatele, které o vás dokáže prozradit víc, než si myslíte. Vlastní bonitu není možné si nijak prověřit, lze však požádat přímo banku nebo hypotečního poradce.

Bonitu ovlivňuje celá řada faktorů, mezi nejdůležitější patří výše příjmu, záznamy v registrech dlužníků nebo třeba další závazky, které musíte splácet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup